Szabó Orsi
Oktató, Digitális Iskola
6 éve online oktató vagyok, a Digitális Iskola elindítója és a tanfolyamok készítője.
Nagyon sok weboldalam volt és van, másoknak is készítettem már különféle weboldalakat.
Az évek során, nagyon sok kísérletezés, próbálgatás során mára már bevált, kialakult eszközlistával és felépített feladatlistával dolgozom egy-egy új weboldal elkészítésekor.
A sok éves tesztelést, próbálgatást spórolhatod most meg ezzel a listával.
Ma már programozási tudás nélkül is nagyon sokféle lehetőség van arra, hogy bárki weboldalt készíthessen magának.
De az is igaz, hogy sokszor éppen ez a na-gyon sokféle választási lehetőség akadá-lyozza meg, hogy weboldalad legyen.
Mert annyi rengeteg az elérhető informá-ció, olyan sok a választási lehetőség az egyes területeken, hogy egyszerűen nem tudod eldönteni, melyik lenne jó, melyiket kellene megtanulni. A bőség zavara…
De az is gyakori probléma, hogy hiába a sok ingyenesen is elérhető információ, amiket innen-onnan összeszedsz, ha azok nincse-nek rendszerbe szervezve, ha épp az alapok nincsenek meg hozzá, ha pont azt nem tudod, hogy hol is kellene elkezdeni az egészet, és mit milyen sorrendben kellene elvégezned – akkor nem vagy sokkal előrébb.
Az elején, pont úgy, mint te, én is úgy kezdtem, hogy mindenhová feliratkoztam, mindenhol olvastam a témában – aztán teljesen elborítottak az információk, mégsem álltak össze kerek egésszé.
Nem volt egy olyan sorvezető, ami mentén végig tudtam volna menni lépésről lépésre – így hosszú évekbe tellett, mire mindezeket magamnak kikísérleteztem. Te most megspórolhatod ezt a sok időt.
Ami nekem bevált, azokból készítettem neked egy eszköz-szoftver-szolgáltató listát, és egy lépésről lépésre vezető, elvégzendő feladatok listáját.
Természetesen nem csak ezen az egyféle módon lehet elkészíteni egy weboldalt, nem csak az ajánlott eszközökkel és szolgáltatókkal.
Ezek azok az eszközök, szolgáltatók, amik nekem hosszas kísérletezgetés, próbálgatás, tesztelgetés után a legjobban beváltak.
Ha eddig téged is épp a bőség zavara tartott vissza attól, hogy elkezdd a weboldal készítést, és jól jönne egy „sorvezető”, hogy mit mivel hogyan és milyen sorrendben kellene tenned, hogy elkészüljön az oldalad – akkor kövesd bátran ezt a listát.
Egy tárhelynél fontos az elérhetőség, gyorsaság, és nagyon-nagyon fontos az ügyfélszolgálat milyensége is: hogy mennyire gyorsan reagálnak, ha problémád van (mert lesz), milyen gyorsan oldják azt meg, és mennyire segítőkészek. És persze az ár sem mellékes.
Tizenéve készítek magamnak weboldalakat, ez idő alatt több tárhelyet kipróbáltam.
A saját (szubjektív) szempontjaim és a tapasztalataim alapján akiket minden szempontból szívből ajánlok: a MikroVPS.
Itt pl. egy 5 GB-os, cPaneles, SSD tárhely éves díja 10 ezer Ft alatt van, ekkora tárhely már nagyon sok mindenre elég lehet (de ettől kisebb tárhelyük is van).
Domain név is vásárolható itt, ami azért is jó, mert egy helyen kezelheted a tárhelyed és a domain neved, így kevesebb plusz beállítást igényel.
Nekem legutóbb elég spéci problémáim adódtak a tárhelyemen egy másik szolgáltatóval kapcsolatban, ami feladta a leckét mindkét félnek, de maximális segítőkészséget tapasztaltam a MikroVPS szakembereitől, türelmesen, segítőkészen állnak a felmerülő problémákhoz, és hamar megoldják.
(Ezzel szemben voltam már olyan tárhelyszolgáltatónál, ahol sokszor előfordult, hogy napokig, sőt hetekig többszöri emailre sem kaptam válasz, nemhogy megoldást…)
Ha programozni nem tudsz, mindenképpen szükséged lesz olyan alkalmazásra, amiben el tudod készíteni a weboldaladat.
Létezik sokféle ingyenesen használható weboldal szerkesztő, de ezeknél előbb-utóbb mindig elő szokott jönni valami hiányosság, épp az nincs benne, amire pont szükségünk lenne. Korlátozottak a használati lehetőségeik.
Sokféle weboldal készítő kipróbálása után nálam a WordPress lett a favorit.
A WordPress egy világszerte nagy nép-szerűségnek örvendő tartalomkezelő rendszer, neves cégek is előszeretettel használják.
Szinte bármi megoldható vele, rengeteg bővítmény van hozzá, amik egészen extrém funkciókat is megoldanak.
A WordPress maga ingyenes, csak kell hogy legyen hozzá saját tárhelyed (lásd előző pont).
Nagyon sok kiegészítő is ingyenesen elérhető, vagy van ingyenes része, vagy a fizetős kiegészítőknek előbb utóbb akad ingyenes alternatívája.
Folyamatosan fejlesztik, frissítik, újítják, így tulajdonképpen ha WordPress oldalad van, olyan, mintha lenne egy saját fejlesztőcsapatod is.
Nyílt forráskódú, ami azt jelenti, hogy bárki, aki ért a programozáshoz, tud hozzá fejleszteni újabb és újabb kiegészítőket, így akár arra is van lehetőség, hogy egyedi fejlesztésekkel is kiegészíthesd, ha van rá igényed és lehetőséged.
Bár a WordPress önmagában is használható a weboldal felépítésére, nekem mégis sokkal inkább bevált az Elementorral való oldal építés.
Az Elementor is egy kiegészítője a WordPressnek, és annyi rengeteg pluszt ad hozzá, hogy vétek kihagyni.
A segítségével igazán profi weboldalakat legózhatunk össze magunknak – szó szerint. Az Elementorban ugyanis kész blokkokból rakhatjuk össze kedvünk szerint a weboldalunkat, mint amikor legóból építünk házat.
Az Elementornak van ingyenes és fizetős verziója is – nagyon sok mindenre elég az ingyenes is, de a fizetős változata is megfizethető.
És ha ez még mind nem lenne elég: az Elementorhoz is számtalan kiegészítő található, így igazán óriási a felhasználható elemek, kivitelezhető funkciók száma.
Az Elementor kezelőfelülete magyar, nagyon felhasználóbarát, könnyen elsajátítható a felépítése, logikája, és nagyon nagy mértékben testre szabhatóak az elemei.
Így óriási szabadságunk van a weboldalunk profi szintű felépítésében – még programozói tudás nélkül is.
Ha weboldalt készítünk, ahhoz kelleni fognak különféle grafikák:
És az sem árt, ha kisebb videók is feldobják az oldalunkat, színesítik a tartalmat, mondanivalót.
Mindezek elkészítéséhez tökéletes eszköz számunkra a Canva.
A Canva egy professzionális online grafikai szerkesztő program, aminek a segítségével szinte bármilyen grafikai anyagot elkészíthetünk, amire szükségünk van – profi minőségben.
Van ingyenes és fizetős verziója is, az ingyenes is nagyon sok mindent tud, a fizetősnek sem túl drága a havi díja.
Számtalan grafikai típushoz találunk itt rengeteg kész sablont, amiben csak átírjuk a szöveget, vagy megváltoztatjuk a színeket, estleg kicseréljük a képet – és máris kész a saját grafikai anyagunk.
Videó készítésre is van lehetőségünk a Canvában: könnyen, gyorsan készíthetünk kisebb reklám vagy tájékoztató videókat, de akár prezentációkat is.
Sőt, még akár az is lehetséges, hogy az elkészített grafikáinkat nyomtatásban is kérjük, különböző formákban (könyv, névjegy, póló, bögre, stb.)
Roppant sokoldalú szoftver, és ezt is folyamatosan fejlesztik mindig vannak újdonságok.
Én az alábbi lépések szerint szoktam végighaladni a weboldal építés folyamatán.
Ha ezt a sorvezetőt követed, könnyebb lesz rákeresned az egyes feladatok megoldási módjára, ha már tudod, hogy éppen aktuálisan mit kell megoldani.
Ezzel az online kurzuscsomaggal teljesen a nulláról kezdve is felépítheted a saját WordPress weboldaladat.
Apró lépésekre szétbontott leckékben, rövid videókkal, leírásokkal, képes magyarázatokkal illusztrálva haladhatsz végig a weboldalkészítés útján, a domain és tárhelyvásárlástól kezdve egészen a kész weboldalig.
Az összes teendőn végigmegyünk, azokat apró részfeladatokra bontva mutatom meg, egyszerűen megérthető és könnyen lemásolható formában.
Ha naponta fél órát rá tudsz szánni, megnézed, elolvasod a leckéket, és meg is valósítod a benne látottakat – kevesebb mint egy hónap alatt elkészülhetsz a saját WordPress weboldaladdal.
Összesen 64 leckében kapsz egy nagyon átfogó, könnyen kereshető tartalmú tudásanyagot, amihez bármikor visszatérhetsz, ha valamit elfelejtenél.
TARTALOM:
Üzemeltető: Digitális Iskola, Szabó Orsolya e.v., Cím: Balmazújváros, Bem József u. 15/a Adószám: 66893633129
E-mail: info@digitaliskola.hu | ÁSZF | Impresszum | Adatkezelési nyilatkozat